25.08.2010

Jak pozyskać zsiadłe mleko

Najlepiej - nawiązując do najstarszych tradycji otrzymywania mleka zsiadłego przez gospodynie wiejskie. Czyli metodą termostatową. Wtedy mleko będzie gazować. Ale proszę się nie martwić, to jest naturalne.

Nie mają Państwo termostatu? Nic nie szkodzi. Wyręczyła Państwa krasnostawska Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. To z etykiety na butelce z przez nią „pozyskanym” mlekiem wzięliśmy te informacje.

Dopisek
Spółdzielnia ma stronę internetową, nawet w dwóch wersjach - po polsku i po angielsku. Jak się wejdzie na anglojęzyczną, można umrzeć ze śmiechu (najbardziej nas rozbawiło słowo newmess, które rzekomo znaczy nowości, a w rzeczywistości nie znaczy nic, bo nie istnieje, może się za to kojarzyć z new mess, co już coś znaczy, na przykład nowy bałagan, nowy brud; na wszelki wypadek dodamy, że newness też nie znaczy nowości).

Dopisek
Ale mleko mimo wszystko bardzo dobre.

3 komentarze :

  1. Karta dań -- card of Denmark ;o)

    OdpowiedzUsuń
  2. Metoda termostatowa oznacza to że mleko zsiada się po dodaniu bakterii mlekowych buteleczkach a nie w kadzi a potem rozlewane do buteleczek. Taki slang mleczarski

    OdpowiedzUsuń
  3. To w końcu jak to jest z tym ich zsiadłym mlekiem. Jest prawdziwe czy tak jak większość firm... Robią coś czego w ogóle nie warto jeść. Mleko nie może być podgrzewane do temp. wyższej niż 41 st. C. A jak z tym mlekiem z Krasnegostawu?

    OdpowiedzUsuń