30.03.2011

Olaboga, tylko „bloga”

Pamiętają Państwo nasz wpis Chwała Bogu można „blogu”...? Już nie można. Najnowszy (2010) WSO PWN dopuszcza tylko jedną formę:

Dopisek
Prosimy zajrzeć do komentarzy.
 

6 komentarzy :

 1. Chyba nie będę się potrafiła przestawić. A jak wygląda ta kwestia w innych nowych słownikach?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha! Dobre pytanie, jak mówią Amerykanie, za to kłopot z odpowiedzią, bo nie mamy „innych nowych słowników”, tylko takie sprzed paru lat, które słowa „blog” jeszcze nie odnotowują.

  Przy okazji: http://bit.ly/hOVIP4

  OdpowiedzUsuń
 3. Słowniki ortograficzne podają (powinny podawać), jak należy wyraz napisać. Z tego, że w WSO PWN nie ma formy dopełniacza liczby pojedynczej blogu, nie wynika, że taka forma nie istnieje albo jest niedopuszczalna. Blogu i bloga to dwie konkurencyjne formy dopełniacza. Jeśli wydawnictwa poprawnościowe i słownik(i) poprawnej polszczyzny nie normują tej kwestii, tym bardziej nie powinien tego czynić słownik ortograficzny.

  Mam przed sobą Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN (red. A. Markowski, Warszawa 2007). Hasła blog tu nie ma. Niech więc zdecydują mówiący. To oni są tu generałami! (O generałach przy okazji nazwy India pisał pół wieku temu Stefan Kisielewski.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro WSO mówi, że biernik ma formę dopełniacza albo mianownika, to czy to nie znaczy, że odrzuca dopełniacz w formie „blogu”? Przecież nikt nie powie „czytam blogu”.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Magdy

  Okazuje się, że mamy inny słownik z hasłem „blog” - „Słownik gramatyczny języka polskiego” (Wiedza Powszechna 2007), który odmienia to słowo inaczej niż WSO PWN:
  M. blog
  D. blogu, bloga
  C. blogowi
  B. blog
  N. blogiem
  Ms. blogu
  W. blogu

  OdpowiedzUsuń
 6. W dzisiejszych czasach w starych słownikach wiele wyrazów okazuję się że niestety nie można znaleźć, bo kto kiedyś w ogóle pomyślał o takim słowie jakim jest blog ;-)

  OdpowiedzUsuń