01.07.2008

Opoka, Opoczka, Sanna

Opoka, Opoczka - wsie niedaleko nadwiślań- skiego miasteczka Annopol

Sanna - rzeka wpadająca do Wisły w ich pobliżu

Opoka, Opoczka, Sanna - przyznają Państwo, że ładne nazwy.

Tameśmy byli, kiedy nas tu nie było. Przewędrowaliśmy skrajem kredowego urwiska do ujścia Sanny do Wisły, trochę z duszą na ramieniu, chwytając się tarnin i jałowców, bo nie spodziewaliśmy się takiej wycieczki i obuwie mieliśmy nieodpowiednie. Szczęśliwie nic się nikomu nie stało, jeśli nie liczyć jednej spieczonej na skwarek łysiny, bo słońce prażyło niemiłosiernie.

Piękna nasza Polska cała!

Więcej...
Więcej...

2 komentarze :

  1. Powinno być "tameśmy", zdecydowanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak jest. Dziękujemy. Poprawiliśmy, choć musimy przyznać, że zanimeśmy to zrobili, upewniliśmy się w poradni. Profesor Bańko napisał:

    W zasadzie powinno być tameśmy, zgodnie z ogólną zasadą, że -eśmy dajemy po spółgłosce (i po półsamogłoskach), a -śmy po samogłosce, por. już + eśmy, ale jeszcze + śmy, a także np. jest + eśmy, ale były + śmy. W NKJP można znaleźć zdanie: „Tuśmy im dali, tamśmy im dali, zbudź się, Jasiński, dawaj pół litra” (W. Myśliwski, Kamień na kamieniu), w którym chyba ze względu na rytm w miejscu spodziewanego tameśmy pojawiło się tamśmy, paralelne do nie budzącego wątpliwości tuśmy. Fragment ten zresztą reprezentuje mowę potoczną, w której odstępstwa od normy są zjawiskiem normalnym.

    OdpowiedzUsuń