26.12.2008

Prosimy o nie podejmowanie

Nalepka na szybie autobusu o numerze taborowym 1851, należącego do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, sfotografowana 24 grudnia:
Powinno być niepodejmowanie, bo podejmowanie to rzeczownik,
a partykułę nie piszemy z rzeczownikami łącznie.

Ten rażący błąd (o błędach interpunkcyjnych nie wspominając), powielony na dziesiątkach, a może setkach nalepek, propagują na ulicach Warszawy liczne autobusy. Jeśli spółki MZA nadal nie stać na korektę tekstów umieszczanych w przestrzeni publicznej - bo w 2007 roku, mając zysk netto 6872 zł (zob. dopisek), najwidoczniej nie mogła sobie na to pozwolić - to niech przynajmniej kupi ich twórcy słownik ortograficzny.

Dopisek
Co to jest numer taborowy, wiemy stąd, a jaki był zysk - stąd:
Źródło...

5 komentarzy :

 1. Ja myślę że im po prostu tekst nie zmieścił się w jednej linijce:) a jak wiadomo powierzchnia to reklama, a jak reklama to kasa.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. My też pozdrawiamy. :) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale to prosta konsekwencja bezsensu, jakim jest pisanie 'nie' z czasownikami oddzielnie. Mówimy 'niEidź', jak 'klEić', piszemy 'nie idź' -- 'nie Idź'?? To samo z akcentem pobocznym: 'zOstawIli', jak 'kOszenIli', ale 'niEzostawIli', jak 'pOzostawIli' (przynajmniej po pauzie, w środku zdania z polskim akcentem potrafią się dziać dziwne rzeczy). Czesi dają tutaj dobry przykład (choć fakt, że przy ich akcencie rozłączna by po prostu niEpřeszła). Ba, kiedyś było nawet "Polska nierządem stoi, ale obywatelami" -- i intonacyjnie można to tak wymówić niebrzmiąc sztucznie. Po co nam Rada Języka Polskiego, skoro o pisowni i tak niedecyduje ani logika, ani wymowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. niepodejmowanie tego zajęcia jest korzystne, ALE prosimy o nie podejmowanie czynności.

  jest coś takiego jak imiesłów odczasownikowy.

  OdpowiedzUsuń
 5. niepodejmowanie tego zajęcia jest korzystne, ALE prosimy o nie podejmowanie czynności.

  jest coś takiego jak imiesłów odczasownikowy.

  OdpowiedzUsuń