03.09.2011

Grzbiet książki

Jeśli tekst na grzbiecie książki (imię i nazwisko autora, tytuł) jest umieszczony wzdłuż, powinien biec z góry na dół. Jeśli biegnie odwrotnie, to po położeniu książki poziomo, pierwszą stroną okładki ku górze, widzi się go do góry nogami:
Logiczne, prawda? Ale jak się okazuje, nie dla wszystkich. Nieprzestrzeganie tej zasady szczególnie razi, gdy grzbiety serii są zadrukowane raz tak, raz siak, jak w przypadku pokazanych tu trzech książek Aravinda Adigi wydanych przez Prószyński Media Sp. z o.o.

Dopisek
Jak powinien wyglądać grzbiet książki, można się dowiedzieć z Typografii typowej książki Roberta Chwałowskiego (Helion 2002, s. 11) i Edycji tekstów Adama Wolańskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN 2008, s. 284).
 

3 komentarze :

 1. Wszystkie (sic!) francuskie książki mają napis na grzbiecie biegnący od dołu do góry. Czyli Francuzi są jak leci nielogiczni? Wszystkie Brytyjskie książki mają z góry na dół. Przynajmniej jest konsekwentnie. A u nas jak zwykle po ułańsku.

  Nota bene - bardzo fajny ten Wasz blog. Gratulacje

  OdpowiedzUsuń
 2. Francuzi są logiczni inaczej :)

  Notabene (sic!) – dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przekonuje mnie to. Myślę, że to Francuzi są bardziej logiczni - bo napis na grzbiecie książki nie czyta się gdy książki leżą, lecz gdy stoją w regale. W regałach książki stoją! (po to są regały). Wtedy, szukając konkretnej książki, lepiej się czyta napis na grzbiecie od dołu do góry (progresywnie). Układanie książek w regale jedna na drugiej jest nieporozumieniem. Nie do tego służą regały czy półki na książki.

  OdpowiedzUsuń