20.05.2012

Żelazny uścisk szpon

[Orły] mają ostre dzioby i żelazny uścisk szpon – napisał w bardzo ciekawej recenzji książki o ptakach Adam Wajrak („Książki. Magazyn do czytania”, nr 1/2012, s. 53). Powinno być uścisk szponów.

Adam Wajrak ma dysleksję. Korektorki „Książek” też?

Dopisek
Sześć stron dalej Eliza Szybowicz twierdzi, że na krzyżyku prapradziadka w Pannach i wdowach Marii Nurowskiej widniał napis „1931 – Olszynka Grochowska”, choć słynna bitwa była sto lat wcześniej. Nie mamy tej książki pod ręką, więc nie możemy sprawdzić, czy przypadkiem tak nie napisała jej autorka.

2 komentarze :

  1. Co ma wspólnego alernatywna odmiana z dysleksją? Słowa rzadko używa się w D lm., rzadko w lp., mówi się głównie "wbić szpony" -- bez lp. w pamięci nie ma do czego powstać analogia i spokojnie może sie pojawiać i tych szpon, jak kaleson czy o dziwo nawet trampek, i ta szpona. W rosyjskim np. nazwy butów, mimo że mają lp., też przyjmują rzadszy D lm. bez końcówki. W ogóle wg prof. Walczaka w XIX w. pojawiła ponoć tendencja do używania "-ów" we wszystkich rodzajach, jak w części gwar, stąd u Słowackiego ironicznie "wybaczcie mi w tej mowie niegramatycznościów", ale niestety -- preskryptywiści (ros. trafne, acz mało subtelne "orfoeponaci", naziści ortoepiczni) ją zabili, i następne pokolenia preskryptywistów mają na czym zarabiać...

    OdpowiedzUsuń
  2. To nie alternatywna odmiana, tylko zwykły błąd.

    OdpowiedzUsuń