31.08.2014

Gdzie się podziało „spowolnieć”?

Tutaj go nie ma:


Owszem, jest spowolnić, ale to przecież nie to samo, bo znaczy zmniejszyć szybkość czegoś, a spowolnieć to stać się powolnym.

Nie ma też spowolnieć w naszym Uniwersalnym słowniku języka polskiego PWN, papierowym (2003) i komputerowym (2004), w Innym słowniku języka polskiego PWN (2000), w Multimedialnym słowniku szkolnym PWN (2006) ani w Słowniku współczesnego języka polskiego Wydawnictwa Wilga (2009).

Kto wie, czy to nie przez tę słownikową niechęć do spowolnieć znalazło się w książce Janusza Leona Wiśniewskiego Grand zdanie Ruchy Joachima spowolniły.

Dopisek
Jest spowolnieć w dwóch naszych słownikach ortograficznych, jest u Doroszewskiego.

3 komentarze :

 1. Dzień dobry ja nie na temat, choć mi to bardzo spowolniło pracę: jak znaleźć w necie słownik Doroszewskiego? Po wakacjach gdzieś mi znikł! Chodzi mi o te teksty z papierowego wydania, jak ten tutaj wyżej zamieszczony. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam Pluskat

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze 31 sierpnia słownik Doroszewskiego był pod adresem http://doroszewski.pwn.pl, ale teraz prowadzi on do http://sjp.pwn.pl/, gdzie tego słownika nie widać. Kiedy jednak skorzysta się tam z okienka wyszukiwania, na trzecim miejscu wśród wyników pojawi się to, co zostało znalezione u Doroszewskiego. Kiedy się kliknie to znalezisko, trafi się do odpowiedniego artykułu hasłowego w wielkim słowniku W. Doroszewskiego.
  Jak widać, WN PWN zintegrowało swoje usługi językowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie dzięki !
  Pluskat

  OdpowiedzUsuń