11.10.2014

Artur rozmawia z Kasperem, Franciszek nie ubiera mucetu

„Tygodnik Powszechny” numer 41, wersja kindle'owa:***
Dziennikarz TP nie rozmawiał z Kasperem, tylko z Kasprem, bo to imię odmienia się jak na obrazku obok (zaczerpniętym ze Słownika gramatycznego języka polskiego, autorstwa Z. Saloniego, M. Wolińskiego, R. Wołosza, W. Gruszczyńskiego i D. Skowrońskiej), co można sprawdzić np. tutaj.

I całe szczęście, że papież nie ubiera mucetu, bo strach pomyśleć, co byśmy wtedy musieli pomyśleć. Żarty żartami, ale ubierać palto, ubierać buty, ubierać mucet to kompromitujący błąd językowy, zwłaszcza dla dziennikarza. Franciszek nie nosi mucetu, nie używa mucetu. Gdyby go ubierał, znaczyłoby to, że coś na nim umieszcza, czymś go ozdabia, jak się na przykład robi z choinką przed Bożym Narodzeniem.

Dopisek
Co to jest mucet, można przeczytać tutaj.

Dopisek
A tu o ubieraniu mówi profesor Bralczyk.

3 komentarze :

 1. TP posługuje się dialektem galicyjskim, który dopuszcza takie formy. Wielokrotnie w książkach wydawanych w Krakowie można znaleźć takie słowa: "pantofle" (warsz. kapcie), "na pole" (lit. na zewnątrz, warsz. na dwór), "kapuza" (lit. kaptur) itp.
  W Niemczech nikt robi bzdurnych uwag, kiedy w tekście wydrukowanym w gazecie znajdą się zapożyczenia z dialektu. Tylko w Polsce, dzięki urawniłowce, mamy mówić wyłącznie dialektem mazowieckim, który stara się zostać literacka polszczyzną.

  OdpowiedzUsuń
 2. A profesor Bańko twierdzi inaczej http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Buty-ubrac-wlozyc-czy-zalozyc;6822.html
  To który profesor ma rację??

  OdpowiedzUsuń
 3. Prof. Bralczyk: „Nie mówimy, że ubieramy płaszcz (…)”. Prof. Bańko: „(…) ubrać buty (kurtkę, sweter) to południowopolski regionalizm, w standardowej polszczyźnie wymienione części odzieży należy włożyć. (…) ubieranie butów kojarzy mi się nieodparcie z ubieraniem choinki, dlatego wolę konstrukcję ogólnopolską”. Więc dlaczego Anonimowy twierdzi, że prof. Bańko twierdzi inaczej? Podobnego zdania jest przewodniczący Prezydium Rady Języka Polskiego w obecnej kadencji prof.Andrzej Markowski, który w swej książce „Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne” pisze: „Pewne regionalizmy (…) pozostają poza normą, nawet użytkową, np. południowopolskie »ubierać płaszcz«, »rozbierać sukienkę« (poprawnie: »wkładać płaszcz« albo »ubierać się w płaszcz«, »zdejmować sukienkę«)”.

  OdpowiedzUsuń